kaszëbsczi jãzëk, kaszëbskô mòwa, pòmòrsczi jãzëk, kaszëbskò-słowińskô mòwa

Język kaszubski to skarb

Kaszubski w szkołach i przedszkolach

Program nauczania języka kaszubskiego

Deklaracje rodziców

Prawo a język kaszubski - ustawa

 

W wyniku deklaracji rodziców, których na dzień dzisiejszy wpłynęło 49, od 1 września 2013r. w naszej szkole rozpocznie się nauka języka kaszubskiego. Uczniowie zostaną podzieleni na 3 grupy: klasy I-III SP (14 uczniów), klasy IV-VI SP (17 uczniów), oraz klasy I-III GIM (18 uczniów), a zajęcia będą prowadzone przez panią Małgorzatę Modzelewską oraz panią Izabelę Brzykcy. Jednocześnie informujemy, iż rodzice w każdym momencie mogą zgłosić swoje dzieci do udziału w powyższych zajęciach poprzez wypełnienie deklaracji i złożenie jej w sekretariacie szkoły.

II MIĘDZYGMINNY PRZEGLĄD PIOSENKI KASZUBSKIEJ


 

Przegląd Piosenki Kaszubskiej

W czwartek 6 kwietnia 2017 roku po raz drugi gościliśmy w naszej szkole dzieci i młodzież uczącą się języka kaszubskiego. Uczniowie podczas II Przeglądu Piosenki Kaszubskiej „A jô so spiéwiã pò kaszëbskù”  mieli okazję do zaprezentowania swoich umięjętności wokalnych i tanecznych. Gościliśmy uczniów i ich nauczycieli z Zespołu Szkół w Zagórzycy, Zespołu Szkół w Damnie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach i Szkoły Podstawowej w Domaradzu.
Hol szkoły mienił się kolorami Kaszub.
Swoją obecnością zaszczycili nas wójt Gminy Damnica - pan Grzegorz Jaworski, prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Łęczycach - pan Zbigniew Byczkowski, nadleśnicza Nadleśnictwa Damnica – pani Beata Topolińska oraz Radni Gminy Damnica – pani Joanna Michalska, pani Sławomira Seweryńska i pan Grzegorz Kiczmachowski.
Po odśpiewaniu „Marszu Kaszëbów” i przemówieniach wójta Gminy Damnica i dyrektora szkoły pana Andrzeja Kordylasa przyszedł czas na zaprezentownie utworów przygotowanych przez uczestników przeglądu. Usłyszeliśmy zarówno tradycyjne, jak i współczesne piosenki kaszubskie:  „Na Kaszëbach”, „Jem jô rëbôk”, „Żdanie, „Spiéwne kwiôtczi”, „Żeglôrz”, „Czinda”, „Wele Wetka”, „Leno Të”, „Remùsowa cza-cza”, „To Damnica”. Do piosenki „Na Kaszëbach” uczniowie naszej szkoły zatańczyli „Poloneza”. Na koniec wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zaśpiewali „Kaszëbsczé nótë”.
Dyrektor szkoły pan Andrzej Kordylas oraz organizatorka przeglądu Ewa Śliwiak podziękowali wszystkim uczestnikom za wspaniałe występy i wręczyli im słodkie upominki. Serdeczne podziękowania otrzymali również nauczyciele, którzy tak pięknie przygotowali swoich wychowanków.
Po tej części na gości czekał słodki poczęstunek – młodzowi kùch, kawa z mlékã i sok. Wszyscy uczestnicy z uśmiechem i radością opuszczali progi naszej szkoły i mamy nadzieję, że pobyt u nas pozostanie na długo w ich pamięci.
Do ùzdrzeniô!

 

I Międzyszkolny Przegląd Tańców Kaszubskich w Zagórzycy

Podczas Przeglądu Tańców Kaszubskich „Z tuńcem przez Kaszëbë”  w Zagórzycy dnia 22 marca 2017 roku  Zespół Szkół w Damnicy reprezentowały dwa zespoły taneczne. Jeden zespół tworzyli uczniowie klasy II SP, którzy zaprezentowali taniec „Marëszka” a uczniowie klasy V SP tworzący drugi zespół, zatańczyli taniec „Koseder”. Tańce bardzo podobały się publiczności za co wykonawcy otrzymali gromkie brawa i uznanie. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do występu a każdy taki pokaz jest dla nich ogromnym przeżyciem ale i tez radością.
Po występach wspólnie z innymi uczestnikami prowadzeni przez zespół  kaszubski „Jantar” zatańczyli „Kowala” doskonale się przy tym bawiąc.

 

„Pòjmë na Kaszëbë”

W ramach poznawania i popularyzacji literatury kaszubskiej sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie recytatorskim w SP w Domaradzu. Uczniowie bardzo ładnie interpretowali wiersze i bajki w języku kaszubskim. Był to dla nich pierwszy taki występ, ale dzielnie pokonali stres i pięknie zaprezentowali szkołę.

Symbole adwentu na zajęciach języka kaszubskiego

Podczas zajęć z języka kaszubskiego dzieci poznają zwyczaje, nazwy i symbole związane z Adwentem. Zaczęły od wykonania kalendarza adwentowego, który odlicza czas do Wigilii Bożego Narodzenia. Jest to czas radosnego oczekiwania na powtórne przyjście Jesusa.