Aktualności

Dzień Ziemi 2010

,,By Ziemia pozostała piękna i zasobna ”
Powiatowe obchody Dnia Ziemi w Zespole Szkół w Damnicy - 2010



     Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło rok 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Rok 2010 to rok jubileuszowy – świętujemy 40.lecie obchodów Dnia Ziemi na świecie, 20.lecie w Polsce i 10.lecie w powiecie słupskim. Wieloletnią tradycją Zespołu Szkół w Damnicy jest koordynacja działań związanych z Dniem Ziemi. W związku z tym zaprosiliśmy szkoły z powiatu słupskiego do udziału w naszej imprezie ekologicznej pt. ,,By ziemia pozostała piękna i zasobna”. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe w Słupsku, Urząd Gminy w Damnicy i Nadleśnictwo Damnica.



     22 kwietnia odbyły się spotkania uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Damnica, a 23 kwietnia spotkali się uczniowie gimnazjów z powiatu słupskiego. Gościliśmy gimnazjalistów z Potęgowa, Główczyc, Zagórzyc, Kobylnicy i Damna.
Chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestie recyklingu i gospodarki odpadami. Naszym celem jest kształtowanie wśród młodzieży postawy człowieka świadomego zasad rządzących   przyrodą i rozumiejącego potrzebę segregowania odpadów  zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.



Po uroczystym powitaniu gości zaprezentowaliśmy   program artystyczny pt. ,, Ekologiczny telekspress”- a w nim informacje ekologiczne ,, z przymrużeniem oka”   z kraju i ze świata, inscenizację ,, Nie ma mocnych” – czyli ekologia według Pawlaka i Kargula przygotowaną przez klasę IA gimnazjum, występ Ekoludków z klasy IISP - ,,Na dzikim wysypisku” , ,,You can dans w naszej szkole”- taniec w wykonaniu ucz. z klas IIIB i IIIA, IIA i IIB gimnazjum    i oczywiście tele-hit - ,,Tańcząca wiewióreczka” w wykonaniu zespołu wokalnego ,,Wesołe nutki” z klasy III SP.



     Goście obejrzeli również prezentację multimedialną pt. - ,, Dobre rady na odpady „ przygotowaną przez Natalię Kopińską  z klasy IIB i Karolinę Kozłowską z klasy IIIA. Cały występ był urozmaicony piosenkami ekologicznymi w wykonaniu chóru szkolnego.
Po części artystycznej zostały ogłoszone wyniki konkursów plastycznych :
1.,, Zwierzak z odzysku” –praca z wykorzystaniem materiałów wtórnych, jako promocja  wykorzystania surowców wtórnych. 
2.Konkurs plastyczny ,, Segreguj odpady”  – plakat zachęcający do  segregowania odpadów
 Prace plastyczne prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny , wyróżniały się pomysłowością i nowatorstwem w podejściu do tematu. Komisja podczas oceny prac brała pod uwagę zgodność z tematyką konkursu, oryginalność pomysłów, estetykę wykonania, różnorodność wykorzystanych materiałów.



Nagrody ufundował starosta powiatu słupskiego i wójt gminy Damnica. Nadleśniczy Nadleśnictwa Damnica przygotował dla każdej ze szkół pakiet z sadzonkami drzew.
Nagrody w postaci książek otrzymały następujące gimnazja i uczniowie:
-  konkurs  plastyczny ,,Zwierzaki z odzysku”:
I miejsce – Gimnazjum w Główczycach
  Błażej Wołyński, Mateusz Haja, Tomasz Nowosielecki
II miejsce –Gimnazjum w Kobylnicy
 – praca zespołowa – nagroda dla szkoły
III miejsce – Gimnazjum w Potęgowie - Mirosław Urbanowicz
        - Gimnazjum w Damnicy- Klaudia Stańko
Wyróżnienie - Gimnazjum w Zagórzycy - Marta Galant, Martyna Adamarek, Katarzyna Żukowska, Aleksandra Wasilewska, Kinga Kratkowska
- konkurs  plastyczny ,, Segreguj odpady”:
I miejsce – Gimnazjum w Kobylnicy - Justyna Budka, Anna Matusiak, Ewelina Adamczyk
II miejsce – Gimnazjum w Damnicy, Karolina Michalska, Małgorzata Repke
III miejsce – Gimnazjum w Damnie - Emilia Kulma
  - Gimnazjum Główczyce, Dorota Chmie  
Wyróżnienia: - Gimnazjum w Zagórzycy - Martyna Romska
  - Gimnazjum w Główczycach - Dariusz Dąbrowski



     Po części oficjalnej na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Bierkowie odbyły się warsztaty praktycznej edukacji recyklingowej. W czasie warsztatów uczniowie poznali sposoby utylizacji odpadów i ich powtórnego wykorzystania. Na pamiątkę otrzymaliśmy materiały edukacyjne w postaci filmów, ulotek, planów lekcji. Pełni wrażeń i naładowani nową wiedzą wróciliśmy do domów, aby przypomnieć swoim najbliższym o konieczności segregowania odpadów i wprowadzić w życie proste zasady, które pozwolą zachować Ziemię piękną i zasobną.
        Iwona Kordylas