Kaszubskie haftowanie
W ramach lekcji języka kaszubskiego, nie tylko uczymy się czytać i pisać, ale przede wszystkim poznajemy kulturę i dziedzictwo naszego regionu. Jednym z elementów kultury kaszubskiej są charakterystyczne hafty. Jest wiele szkół haftu kaszubskiego między innymi żukowska, wejherowska, słupska, pucka, ale wszystkie łączy podobna kolorystyka i wzornictwo.
Struktura kolorystyczna haftu kaszubskiego składa się z pięciu kolorów: niebieskiego (w trzech odcieniach – od jasnobłękitnego po ciemnoszafirowy), czarnego, czerwonego, zielonego i żółtego. Występują między innymi motywy bratków, chabrów, dzwonków, goździków koniczynek, lilii, niezapominajek i róż zaczerpniętych z okolicznej przyrody, jak również motywy obce (stosowane przede wszystkim w klasztorach) granatu, palmety, tulipanów i akantu.
Uczennice klasy z wielkim zapałem podjęły się nauki haftowania. Najpierw wybrały dla siebie najładniejsze wzory. Następnie przerysowały je na płótno i na wtorkowych zajęciach cierpliwie haftują doskonaląc trzymanie igły i technikę wyszywania. Po ukończeniu prac oczywiście zorganizujemy wystawę, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.