Wycieczka na Litwę
Od 11. do 15. czerwca 2012 r. 38 gimnazjalistów i 3 uczniów podstawówki uczestniczyło w wycieczce na Litwę. Najpierw dotarliśmy do Świętej Lipki, gdzie zwiedziliśmy słynne średniowieczne sanktuarium maryjne, któremu papież Jan Paweł II w 1983 r. nadał tytuł bazyliki. Stamtąd udaliśmy się do Giżycka. Miasto to położone jest między dwoma jeziorami, co czyni je ważnym ośrodkiem sportów wodnych. Po spacerze wzdłuż jednego z jezior i wykonaniu ciekawego grupowego zdjęcia wśród ogromnych liter tworzących nazwę miasta zjedliśmy obiad i wkrótce nasz autokar jechał w kierunku Ogrodnik, gdzie przekroczyliśmy granicę naszego państwa, wymieniliśmy złotówki na lity, wypiliśmy pyszną czekoladę i wyruszyliśmy do Wilna. Około godziny dwudziestej drugiej zakwaterowaliśmy się w pokojach dwuosobowych w hotelu Europa Stay.
W ciągu następnych dwóch dni z panią przewodnik zwiedzaliśmy stolicę Litwy. Dowiedzieliśmy się, że około dwudziestu procent ludności Wilna stanowią Polacy, dlatego śmiało mogliśmy posługiwać się naszym językiem ojczystym, np. kupując pamiątki. Pani Halina też jest Polką i przekazywała nam liczne ciekawostki piękną polszczyzną z wileńskim akcentem, co nam bardzo się podobało. Obejrzeliśmy wieżę Giedymina, mury obronne Wilna, pałac prezydencki, Katedrę Wileńską, Ostrą Bramę i Kaplicę Matki Bożej Miłosierdzia, Kościół św. Teresy, Górę Trzech Krzyży, pomnik Adama Mickiewicza, domy, w których mieszkał nasz wieszcz narodowy.
Widzieliśmy też cmentarz na Rossie. Przed murem cmentarnym, tuż przy bramie wejściowej znajduje się skromny cmentarzyk żołnierski, gdzie centralne miejsce zajmuje mogiła z płytą z czarnego granitu. Na niej widnieje wyryty krzyż i napis: „ Matka i serce syna”. Tu w 1936 r. obok trumny zmarłej matki złożone zostało w srebrnej urnie serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Zatrzymaliśmy się na chwilę, zapaliliśmy znicze i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Potem oglądaliśmy Starą Rossę, gdzie są groby słynnych polskich profesorów, pisarzy, malarzy, kompozytorów, rzeźbiarzy.
Trzeciego dnia pojechaliśmy do Trok – dawnej stolicy Litwy, krainy 32 jezior. Największym z nich jest jezioro Galwie, na którym rozrzuconych jest dwadzieścia wysp i wysepek. W Trokach zwiedziliśmy potężny gotycki zamek na wyspie, wzniesiony na początku XV w. przez Witolda. W trockiej rezydencji chętnie przebywali wielcy książęta litewscy i królowie Polski. W 1655 r. zamek ten został bardzo zniszczony przez wojska moskiewskie. Odbudowywano go od początku XX wieku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne, w którym są bogate zbiory ilustrujące życie polityczne, kulturalne i społeczno – obyczajowe Wielkiego Księstwa Litewskiego.
14 czerwca udaliśmy się do Druskiennik, gdzie korzystaliśmy z atrakcji w jednym z największych w Europie parków wodnych.
Do kraju wracaliśmy w godzinach nocnych.
Wycieczka na Litwę bardzo się wszystkim podobała. Do domów wróciliśmy z pięknymi pamiątkami, pełni wspaniałych wrażeń.
Opiekunowie: Elżbieta Lubińska, Andrzej Kordylas, Iwona Kordylas, Hanna Godlewska. Organizatorem wycieczki było Biuro Podróży "Turysta" ze Słupska. W przyszłym roku szkoła planuje wycieczkę do Wenecji, której przewidywany koszt wyniesie 200€.