Aktualności

Lekcja historii pod Mianowicami

    Zgodnie z tradycją naszej szkoły, już po raz trzynasty, uczniowie klas drugich gimnazjum wzięli udział w  lekcji historii w terenie, która odbywa się pod obeliskiem ustawionym przy drodze pomiędzy Mianowicami a Zagórzycą. Co roku obchodzimy uroczyście w tym miejscu rocznicę bitwy pomiędzy wojskami napoleońskimi a oddziałami pruskimi, która miała miejsce 18 marca 1807 roku na polach pod wsią Mianowice. Rangi tegorocznej uroczystości dodała obecność Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy - pana Grzegorza Grabowskiego. Celem lekcji w terenie jest zapoznanie  gimnazjalistów z ciekawymi wydarzeniami, mającymi miejsce w naszej okolicy ponad dwa wieki temu.

    Dokładnie 206 lat  temu, 18 marca 1807 roku o godz.8 rano 80 –osobowy oddział pruskiej kawalerii majora Schilla pojawił się znienacka pod wsią Mianowice. Zaatakował on polskie straże i napadł na główne siły zakwaterowane w Zagórzycy. We wsi wywiązała się bitwa , która toczyła się między domami i ogrodami. W końcu wycofujący się oddział polskiego pospolitego ruszenia został rozbity przez pruską jazdę po zachodniej stronie szosy z Mianowic do Zagórzycy – dokładnie naprzeciwko miejsca, gdzie obecnie stoi obelisk upamiętniający tą bitwę. 
   Pamiątkowy obelisk powstał dzięki staraniom Związku Weteranów z Zagórzycy, który skupiał żołnierzy wojny prusko – francuskiej, a także z inicjatywy zagórzyckiego sołtysa i deputowanego do sejmiku powiatowego – Reinholda Wentzlaffa. Wspomogli go rolnicy z Karżnicy, którzy w lesie znaleźli wielki głaz narzutowy. Był on tak wielki , że trzeba go było rozsadzić na 2 części, które ważyły ponad 20 ton.
   We wrześniu 1910 roku , z okazji 600 – lecia Słupska miasto odwiedziła niemiecka para cesarska. Cesarzowa Augusta Wiktoria po uroczystościach w mieście wzięła udział w odsłonięciu obelisku upamiętniającego bitwę pod Mianowicami. Głaz wieńczyła wówczas figurka orła ufundowana przez starostę słupskiego Bruninga. W kamieniu wyryto napis : „Dla upamiętnienia potyczki pod Mianowicami 18 marca 1807 roku , w której jazda Schilla zwyciężyła Polaków na żołdzie Napoleona, wzniesione przez Związek Weteranów, Zagórzyca 1910 roku”.
   Uczniowie, którzy przez kolejne lata brali udział w uroczystości uważają, że lekcje historii w terenie to doskonały sposób na bliższe poznanie przeszłości  regionu i okolicy. Wzrasta ich zainteresowanie  szczegółami wydarzeń, mogą  na własne oczy obejrzeć  miejsca bitew i potyczek oraz  mają  możliwość oddania hołdu tym, którzy  polegli walcząc o  niepodległość ojczyzny.
      Lekcja zakończyła się złożeniem przez przedstawicieli uczniów klas drugich wieńca oraz zapaleniem znicza.