Aktualności

Wycieczka do Warszawy

   Od 2 czerwca do 5 czerwca 2013 roku 55 uczniów Zespołu Szkół w Damnicy uczestniczyło w wycieczce do stolicy Polski. W niedzielę rano wsiedliśmy do autokaru i wybraliśmy się w podróż. PO drodze były wesołe przerwy i gorąca czekolada w autobusie. Około godziny 13.00 dotarliśmy do Warszawy. Na Placu Zamkowym, przy Kolumnie Zygmunta spotkaliśmy się z przewodniczką – panią Olą. Zapoznawanie ze stolicą zaczęliśmy od zwiedzenia Zamku Królewskiego.  Początki tego zabytku sięgają XIV w., kiedy to powstała Wieża Wielka. Zamek  został rozbudowywany w XVI i XVII w., za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku. Był rezydencją królewską, miejscem obrad sejmu, centrum administracyjnym i kulturalnym kraju.

   Następnie zwiedzaliśmy Stare Miasto. Centralną część Starówki stanowi Rynek Starego Miasta, gdzie obecnie stoi pomnik warszawskiej Syrenki dłuta Konstantego Hegla. Pani Ola w interesujący sposób opowiedziała nam również o innych ciekawych miejscach znajdujących się w tej części miasta, m.in. o ulicy Kanonia, gdzie znajduje się najwęższa staromiejska kamieniczka oraz dzwon z 1646 roku. Odwidzieliśmy również jedną z najstarszych świątyń Warszawy - Bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela, w której pochowani się znane i ważne dla naszego kraju osoby, m.in. król Stanisław  August Poniatowski, kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski, kardynał Józef Glemp, prymas Polski. Byliśmy również przy pomniku Małego Powstańca, upamiętniającego dzieci, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Przespacerowaliśmy się częścią Traktu Królewskiego (Krakowskie Przedmieście). Po tak intensywnym popołudniu udaliśmy się na zasłużony obiad w restauracji Literatka znajdującej się na Krakowskim Przedmieściu przy Kolumnie Zygmunta. Około godziny dziewiętnastej zakwaterowaliśmy się w schronisku sportowym „Agrykola”.
   W ciągu następnych dni dalej zwiedzaliśmy piękną Warszawę. Drugiego dnia byliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie oprócz ciekawostek powstańczych, obejrzeliśmy również krótki film pt.:  „Miasto Ruin”. Zrobiliśmy sobie przyjemny spacer w zielonym Parku Łazienkowskim, obejrzeliśmy Belweder, pałace w parku a chętni popłynęli gondolami.  Wróciliśmy na Trakt Królewski, byliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza, widzieliśmy zmianę warty. Widzieliśmy również budynki Sejmu i Senatu oraz Płac Prezydencki. Po obiedzie była chwila na oddech a potem wizyta w kinie. W największej w Polsce sali kinowej, tzw. Premierowej, obejrzeliśmy film „W ciemność. Star Trek” w technologii 3D.
   Kolejny dzień był również pełen emocji. Dzień zaczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Nazwa brzmi poważnie a tak naprawdę jest to miejsce magiczne i bardzo interesujące. Taka nauka na wesoło. Każdy mógł wszystkiego dotknąć, sprawdzić jak działa, poznać tym samym i zrozumieć świat. Po tej wizycie czekała na nas niespodzianka – wizyta na Stadionie Narodowym. Obiekt znany do tej pory z telewizji zademonstrował nam się w całej swojej okazałości. Po południu przewodnik pan Sebastian zabrał nas do Wilanowa i pokazał piękne ogrody. Na koniec dnia zwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy, określany jako Powązki Wojskowe. Cmentarz ten został założony w 1912 roku. Znajduje się tutaj Aleja Zasłużonych, gdzie pochowani są przedstawiciele władzy, świata nauki i kultury, m.in. Krzysztof Kamil Baczyński, Julian Tuwim, Jacek Kaczmarski, trener reprezentacji Polski Kazimierz Górski. Spoczęli tutaj również uczestnicy powstań: listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej i walk o granice RP, następnie żołnierze polegli we wrześniu 1939 r. oraz powstańcy warszawscy. 10 listopada 2010 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odsłonięto pomnik ku czci ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku.
   5 czerwca udaliśmy się w podróż powrotną do Damnicy. Po drodze zwiedziliśmy Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach. Obejrzeliśmy pawilony z teleskopami oraz największy radioteleskop w Europie Środkowej. Ma on średnicę 32 metrów. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat astronomii.
   Do Damnicy wróciliśmy po godzinie dziewiętnastej. Gromkimi brawami i głośnym „dziękuję” podziękowaliśmy organizatorowi wycieczki Biurze Podróży „Turysta” ze Słupska. Wycieczka wszystkim się bardzo podobała.


Opiekunowie: Maria Czerska, Iwona Kordylas, Agnieszka Pawłowska, Ewa Śliwiak.