Aktualności

Lekcja historii...

W piątek, 12 kwietnia 2013 roku w naszej szkole odbyła się kolejna lekcja historii w terenie dla uczniów klas V i VI SP oraz gimnazjum. Celem tej uroczystości było zapoznanie wszystkich zebranych z wydarzeniami sprzed 73 lat, które nazywane są zbrodnią katyńską.  Miejsce masowych grobów w Katyniu zostało odkryte przez polskich robotników przymusowych latem 1942 r. na podstawie informacji miejscowej ludności rosyjskiej. Dokonali oni odkrycia i po odkopaniu dwóch zwłok w polskim mundurze powiadomili władze niemieckie, które początkowo nie wykazały zainteresowania, ale powróciły do sprawy pod koniec zimy 1942/1943 r. Prace ekshumacyjne Niemcy rozpoczęli 18 lutego, i do 13 kwietnia wydobyli ponad 400 ciał. W dniu tym radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok polskich oficerów.

Ekshumacji dokonano w ośmiu masowych grobach, a wśród wydobytych zwłok zidentyfikowano ciała dwóch generałów. Do 3 czerwca 1943 r. wydobyto ponad 4100 ciał i dokonano 2800 identyfikacji. Prace dokumentowano określając m.in. sposób dokonania zabójstw i rodzaj używanej broni.
   W 1940 roku w Katyniu,  Charkowie, Miednoje zamordowano prawie 15 tysięcy polskich oficerów - ludzi, którzy wśród ówczesnego społeczeństwa odznaczali się inteligencją, honorem, poszanowaniem dla zasad i wykształceniem. Pochodzili najczęściej z domów szlacheckich lub inteligenckich. Stanowili kwiat inteligencji polskiej. Nie wahali się zginąć za Ojczyznę. Od 1990 roku oficjalnie wiadomo, że zbrodni dokonali wiosną 1940 roku Rosjanie, funkcjonariusze NKWD na polecenie Józefa Stalina.
    Miejsce, w którym odbyła się lekcja, wybrane zostało nieprzypadkowo – od czterech lat rośnie tu dąb pamięci posadzony dla uhonorowania pułkownika Bolesława Rodkiewicza, który w roku 1940 w miejscowości Twer został zamordowany strzałem  w tył głowy przez oficerów NKWD. Drzewo to posadziliśmy w ramach  Ogólnopolskiego Programu edukacyjnego : Katyń…. Ocalić od zapomnienia. Przy wejściu do szkoły mamy również ścianę pamięci, na której znajdują się  życiorys pułkownika Rodkiewicza oraz certyfikat poświadczający udział naszej szkoły w programie. Trzy lata temu obchody rocznicy katyńskiej zbiegły się  z jedną z największych tragedii narodowych w historii naszego państwa. W sobotę 10 kwietnia 2010 roku najważniejsze osoby reprezentujące naszą ojczyznę: pan prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, znani politycy, dowódcy wojskowi, członkowie rodzin katyńskich oraz urzędnicy zginęli podczas próby lądowania na lotnisku w Smoleńsku, dokąd udali się na uroczyste obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Uroczystość zakończyła się  w holu naszej szkoły, gdzie zostały odsłonięte portrety prezydentów RP. Odsłonięcia dokonał zastępca wójta Paweł Lewandowski w obecności sołtysa Zbigniewa Zagórowskiego i radnej Joanny Michalskiej.