Narodowe Czytanie to akcja, która na stałe wpisała się w życie kulturalne i społeczne naszego kraju.
W całej Polsce, w pierwszą sobotę września, od jedenastu lat obchodzimy święto polskiej literatury i czytelnictwa. Głównym celem Narodowego Czytania jest upowszechnianie tych dwóch wartości.
W tegorocznej, już 11. edycji, akcji lekturą do wspólnego czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Ten cykl wierszy, wydany w Wilnie 200 lat temu, zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Nasz wieszcz wykreował na tle nastrojowej przyrody fascynujący i wyjątkowy świat, pełen uczuciowości i ludowej moralności.

W czwartek, 8 września, uczniowie naszej szkoły wraz z panią Izabelą Brzykcy oraz dyrektor Marią Czerską wzięli udział w gminnej odsłonie tego wydarzenia, która odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Damnicy. Wydarzenie rozpoczęło się wyjątkową prelekcją dr Anny Łozowskiej – Patynowskiej, dyrektora Fundacji Lex Humana pt. „Wydaje mi się, że widzę … Mickiewicza”, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła słuchaczom znane i nieznane fakty z życia Mickiewicza. Później mieliśmy okazję wysłuchać kilkunastu ballad i romansów w wykonaniu uczniów i dyrektorów szkół z terenu naszej gminy, radnych gminy Damnica, członkiń klubu Senior+, Koła Gospodyń Wiejskich z Damnicy oraz innych mieszkańców naszej gminy, a także pań z Koła Historycznego „Secesja”, które oczarowały nas przepięknymi strojami z okresu XIX i początku XX wieku.

Przed Centrum Edukacji i Kultury mieliśmy okazję usłyszeć m. in. ballady „Świtezianka” w wykonaniu Hani Krysiak i „Romantyczność” w wykonaniu Olka Dziubka, romans „Dudarz”, którego fragment przeczytał Antoś Mędrkiewicz oraz balladę „Powrót Taty”, której część przeczytała nasza pani dyrektor. Wydarzenie zakończył krótki koncert Mai Konopy laureatki nagrody specjalnej Wójta Gminy Damnica w XI Powiatowym Przeglądzie Poezji Śpiewanej.

Nasza szkoła również aktywnie włączyła się w obchody Narodowego Czytania. Podczas przerwy czytaliśmy balladę „Świtezianka” Adama Mickiewicza, a nasi uczniowie wcielili się, jak przystało na prawdziwych aktorów, fantastycznie w swoje role. Za co serdecznie im dziękujemy. Była to prawdziwa uczta literacka.