W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi – największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”.

Na szkolnym holu powstała wystawa, na której znalazły się prace przygotowane przez uczniów klas starszych w ramach lekcji geografii i biologii. Plakaty przedstawiają korzyści jakie niosą odnawialne źródła energii oraz promują postawy i zachowania sprzyjające naszej planecie. Z inicjatywy Samorządu Szkolnego każda klasa wykonała prace o tematyce ekologicznej, związanej z obchodami Dnia Ziemi, które ozdobiły drzwi sal lekcyjnych.

W ramach obchodów Dnia Ziemi został ogłoszony konkurs plastyczny na wykonanie Smoka z Odzysku, pod hasłem: „U nas smoKi a nie smoGi lecą pod obłoki..”. Jego celem było zwrócenie uwagi na zanieczyszczenia powietrza, powstające głównie podczas spalania węgla, przyczyniające się do powstawania szkodliwego dla zdrowia i życia zjawiska smogu.

Zadaniem uczniów było wykonanie pracy przestrzennej, z wykorzystaniem odpadów, przedstawiającej smoka. Młodzi twórcy jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Pomysłowość i zaangażowanie uczniów została nagrodzona.

Jury w składzie: A. Zawadzka, A. Michalczyk, M. Wasek postanowiło nagrodzić wszystkich autorów, w szczególności:

I m-ce: Zuzia Kostrubiec, kl. IV a i Michał Woźniak, kl. IV b

II m-ce: Maks Paziewski kl. IV b i Kacper Haliniak, kl. IV a

III m-ce: Filip Piskuła, kl. IV b i Karol Gałęzowski, kl. VII a

Dyplomy i upominki zostały wręczone przez Panią Dyrektor Marię Czerską podczas krótkiego apelu, inaugurującego obchody Dnia Ziemi w naszej szkole.

Dbanie o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Tego dnia również cała nasza szkolna społeczność aktywnie dołączyła do akcji, którą zainicjowało Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy pod hasłem „Wielkie Sprzątanie na Dzień Ziemi”.

Uczniowie ze swoimi opiekunami, wyposażeni w worki i rękawice ochronne, wyruszyli w teren w poszukiwaniu i zbieraniu niechlubnych dowodów ludzkiej bezmyślności.

Uprzątnięte zostały pobocza dróg w Damnicy jak i okoliczne leśne drogi, w tym ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Damnica.

Na zakończenie akcji na wszystkich uczestników czekało ognisko z pieczonymi kiełbaskami.