Projekt edukacyjny „Od diagnozy do metamorfozy – poprawa jakości edukacji ogólnej w Gminie Damnica”realizowany jest w Zespole Szkół w Damnicy od 30 stycznia 2017roku.
Celem głównym projektu jest poprawa jakości kształcenia ogólnego przez podwyższenie kompetencji kluczowych uczniów, wyrównywanie szans edukacyjnych, doskonalenie kwalifikacji nauczycieli. Ponadto założeniem projektu jest niwelowanie dysproporcji edukacyjnych, rozwijanie kompetencji cyfrowych, językowych, społecznych.
Powyższe cele realizowane są w szkole w ramach zajęć z języka angielskiego, języka niemieckiego, zajęć z matematyki opartych na metodzie TOC oraz z wykorzystaniem TIK, nauki programowania, zajęć wyrównawczych  i wspomagających rozwój z edukacji zintegrowanej, kół zainteresowań w formie zajęć przyrodniczo-terenowych.
Ponadto odbywają się zajęcia logopedyczne, socjoterapeutyczne, rewalidacyjne, z doradztwa zawodowego, gimnastyki korekcyjnej, a także koło biologiczne, geograficzne, zajęcia wyrównawcze z chemii, fizyki, matematyki oraz oparte na metodzie eksperymentu w fizyce.
Wszystkie zajęcia odbywają się według ustalonego harmonogramu wynikającego z dostępności grup oraz nauczycieli prowadzących.
W projekcie uczestniczy 18 nauczycieli zarówno ze szkoły podstawowej jaki i gimnazjum.
Dzięki udziałowi w projekcie nasza szkoła ma możliwość pozyskania nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz narzędzi technologii informacyjno – komputerowej, które będą wykorzystywane na zajęciach z uczniami.
Na chwilę obecną wpłynęły do szkoły pomoce naukowe do zajęć z biologii, chemii, fizyki, geografii w postaci: map, plansz, przewodników, schematów, atlasów, modeli komórek, lup, lornetek, mikroskopów, preparatów tkankowych, zestawów edukacyjnych do zajęć z fizyki (magnesy, siłomierze, mierniki, sprężyny itp.), a także niezbędne materiały biurowe. W ramach zajęć odbyła się wycieczka do zakładu pracy „Kospel” w Damnicy, warsztaty z preorientacji zawodowej w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Słupsku, Targi Edukacyjne. Organizowane są tez wycieczki terenowe, zajęcia rekreacyjne, doświadczenia i wiele innych.
W ramach projektu zaplanowanych jest też wiele wycieczek edukacyjnych, które doskonale uzupełnią program szkolny o niezbędna wiedzę praktyczną. Pierwsza z nich odbędzie się 6 czerwca 2017 roku. Uczniowie z koła przyrodniczo-terenowego odwiedzą ogrody Hortulus w Dobrzycy.

Zajęcia logopedyczne

Zajęcia socjoterapeutyczne

Gimnastyka korekcyjna

Koło biologiczne

Koło chemiczne

Zajęcia przyrodniczo-terenowe

Zajęcia oparte na metodzie eksperymentu w fizyce

Zajęcia z edukacji zintegrowanej

Zajęcia z języka angielskiego

VII Targi Edukacyjne

Wycieczka do zakładu pracy „Kospel” w Damnicy