Zwykli niezwykli … czyli fascynujący świat naszych absolwentów - Aleksander Modzelewski

18 czerwca 2015r. po raz kolejny w ramach projektu ,,Zwykli niezwykli … czyli fascynujący świat naszych absolwentów”, gościliśmy w szkolnej bibliotece naszego dawnego ucznia. Tym razem  odwiedził nas absolwent z 2008r. -  Aleksander Modzelewski. Pasjonat historii, a w szczególności rekonstrukcji historycznych, student Akademii Morskiej w Szczecinie. Aleksander opowiadał o swojej pasji i zainteresowaniu historią II wojny światowej. Grupa rekonstrukcyjna, do której należy Alek, stara się odtwarzać wydarzenia sprzed ponad 60 lat metodą pokazywania historii „na żywo”. Jego ulubionym „kawałkiem historii” jest lądowanie żołnierzy amerykańskich w Normandii. Dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day. W tym roku w Helu po raz dziesiąty odbędzie się D-Day, w którym wystąpi m.in. grupa rekonstrukcyjna Alka, w mundurach historycznych, ze sprzętem wojskowym i pojazdami z tamtych lat. Będzie można zobaczyć z bliska dynamiczne inscenizacje w fortyfikacjach i na plaży. Nasz gość zachęcał młodych słuchaczy do rozwijania swoich pasji, poznawania historii, w której tworzeniu uczestniczyli ich dziadkowie i poznaniu na własnej skórze tego co oni przeżyli. Zademonstrował oryginalne elementy umundurowania i wyposażenia żołnierza z tamtych czasów. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali opowiadań i obejrzeli filmy i zdjęcia zaprezentowane przez starszego kolegę.